Kiedy stomatolog sięga po eskawator stomatologiczny?

W swojej codziennej pracy stomatolodzy wykorzystują szereg różnorodnych narzędzi. Niektóre z nich z nich służą do diagnostyki, inne do zabiegów leczniczych. W leczeniu zachowawczym nieocenioną pomocą jest eskawator stomatologiczny?

Do czego służą eskawatory stomatologiczne?

Każdy ząb zbudowany jest z trzech twardych tkanek. Jedną z nich jest zębina. Znajduje się ona między szkliwem a miazgą. Jest ona bardzo wrażliwa na bodźce, może też rozwijać się w niej próchnica. Do usuwania próchnicy stomatolodzy mogą wykorzystywać bardzo różne narzędzia. Jednym z tych podstawowych jest eskawator zwany także wydrążaczem stomatologicznym. Narzędzie to stosuje się nie tylko do usuwania próchnicy z zębiny, ale także do usuwania czasowego wypełnienia oraz przy usuwaniu nadmiernej ilości podkładu. Eskawator stomatologiczny jest narzędziem, które można spotkać nie tylko w gabinetach stomatologicznych. Wystarczy złożyć wizytę w gabinecie podologicznym, aby zobaczyć, że eskawator jest tam także wykorzystywany do wykonania pewnych zabiegów. Dla podologa jest nieocenioną pomocą w przypadku pacjentów zgłaszających się z wrastającym paznokciem.

Jakie korzyści odnosi pacjent z leczenia przy pomocy eskawatora?

Eskawatory stomatologiczne to narzędzia umożliwiające bardzo precyzyjne usunięcie próchnicy z zębiny. Zabieg ten dla pacjenta jest mniej bolesny niż wtedy, gdy jest wykonywany wiertłem różyczkowym. Eskawator może mieć różne rozmiary, kształty i długości. Rozmiar i kształt końcówki stomatolog dobiera do wielkości ubytku, dzięki czemu zabieg jest dla pacjenta jeszcze bardziej komfortowy.

Czy eskawator jest narzędziem wielokrotnego użytku?

Podobnie jak większość narzędzi stomatologicznych także eskawator może być wykorzystywany wielokrotnie. Wykonane z bardzo dobrej jakości stali nierdzewnej eskawatory mogą być wiele razy sterylizowane. Z czasem ich części robocze ulegają stępieniu. Nie poleca się ich samodzielnego ostrzenia.

Eskawatory to podstawowe, wyjątkowo często wykorzystywane narzędzia w gabinetach stomatologicznych.