Na co zwracać uwagę w usługach rekrutacyjnych?

Są takie sytuacje w naszej firmie, że musimy się zastanowić nad współpracą z konsultantami z zewnątrz. Najczęściej takie okoliczności będą występowały, gdy musimy przeprowadzić jakąś bardzo ważną rozmowę kwalifikacyjną. Niestety nie zawsze będziemy dysponowali najlepszymi specjalistami, którzy będą mieli duże doświadczenie zawodowe i będą zorientowani bardzo szczegółowo w niuansach psychologicznych oraz potencjalnych możliwościach tkwiących w najbardziej zdolnych pracownikach. To jest właśnie zadaniem doświadczonych rekruterów. Jak jednak skutecznie wybrać taką firmę?

Czy trudno jest wybrać doświadczonego rekrutera?

Jeżeli zainteresujemy się takimi usługami, to momentalnie zorientujemy się, że jest cała masa firm rekrutacyjnych, a wszystkie będą w reklamach wyglądały podobnie. Czy więc możemy się skoncentrować na jakichś sferach, które powinny być dla nas istotne? Najważniejsze będzie to, aby usługi rekrutacyjne były gwarantowane przez agencję, która może się pochwalić bardzo długim stażem, a także bogatym doświadczeniem, jeżeli chodzi o projekty rekrutacyjne. Im dłuższa praktyka zawodowa, tym więcej przeprowadzonych rozmów. To będzie rzutować na większą odpowiedzialność w przypadku podejmowanych decyzji i w konsekwencji wyższy poziom trafności. Bardzo ważne będą więc tutaj kwestie takie jak kryzys gospodarczy odbijający się na rynku pracy, a także sam rynek pracodawcy i pracownika. Firma, która jest długo obecna w tej przestrzeni na pewno będzie potrafiła sobie poradzić z największymi wyzwaniami.

Jak zweryfikować skutecznie usługi rekrutacyjne?

Oczywiście z uwagi na mnogość takich ofert nie zawsze od razu będziemy potrafili wybrać najlepszą agencję rekrutacyjną. Wtedy musimy się kierować wyznacznikami takimi jak portfolio oraz referencje od innych zleceniodawców. Niezwykle często przydają się również media społecznościowe takie jak fejsbuk albo LinkedIn. Właśnie na takich serwisach będą się wypowiadać nie tylko pracodawcy, ale również firmy konkurencyjne, co także może być dla nas jakąś praktyczną i wartościową informacją.