Jakie są najpopularniejsze choroby oczu i jak je leczyć?

W dzisiejszych czasach świat zmaga się z wieloma problemami dotyczącymi chorobami wzroku. Może być to spowodowane przeniesieniem wielu dziedzin życia ( tym pracy) do internetu. Siedzenie przed komputerem wiele godzin, patrzenie w smartfona czy oglądanie telewizji to główne przyczyny pogorszenia się wzroku. Niewielu ludzi zdaje sobie z tego sprawę, jednakże nawet długie czytanie i nauka mogą niszczyć wzrok. Aby unikać tego typu problemów należy nie skupiać przez długi czas wzroku w jednym punkcie.

Astygmatyzm to jedna z najpopularniejszych schorzeń wzroku jakie obserwujemy w dzisiejszych czasach. Przyczyna tej choroby jest niesymetryczna rogówka oka przez co nie jest ono w stanie utworzyć punktowego obrazu tylko staje się on nieco rozmazany, nieostry.

Jakie są przyczyny astygmatyzmu?

Choroba jaką jest astygmatyzm wbrew pozorom jest mocno uwarunkowana genetycznie. Dzieje się tak dlatego, że główną przyczyną astygmatyzmu jest kształt gałki ocznej, a co za tym idzie tworzeniem się krzywych przez wpadające do niej promienie słoneczne. Jeżeli gałka oczna nie jest dokładnie kulista, tylko występuje w formie bardziej płaskiej mamy do czynienia z przyczyną astygmatyzmu. Promienie wpadające do oka zakrzywiają się w nieodpowiednim miejscu przez co widoczny obraz staje się zaburzony.

Oczywiście genetyka to nie jedyna przyczyna powstawania astygmatyzmu. Często czynnikiem, który przyczynia się do utworzenia choroby jest stożek rogówki, czyli schorzenie powodujące zmianę kształtu rogówki w stożek.

Jak rozpoznać u siebie astygmatyzm?

Poniżej przedstawione objawy świadczą bezpośrednio o wystąpieniu astygmatyzmu. Zaobserwowanie ich u siebie jest wyznacznikiem pilnej wizyty u lekarza. Do objawów astygmatyzmu zalicza się:

  • bóle głowy;
  • mrużenie i tarcie oczu;
  • niewyraźny obraz (z bliska i daleka);
  • bóle oczu;
  • częstsze mruganie;
  • swędzenie, łzawienie, pieczenie gałek ocznych.

Dbanie o zdrowie oczu jest bardzo ważne, ponieważ odpowiednio szybkie rozpoznanie ewentualnej choroby pozwoli na dobranie okularów lub soczewek kontaktowych i polepszenie poza widzenia. Warto zatem badać się kontrolnie co jakiś czas, żeby mieć swój wzrok pod kontrolą.

Autor: coopervision.pl